Finanční gramotnosti na základních školách

Kurz se věnuje problematice finanční gramotnosti a možnostem její výuky na 2. stupni základních škol. Zaměřuje se na přiblížení nejdůležitějších oblastí z této problematiky a hlavně na metody a techniky samotné výuky, aby byla daná výuka pro žáky co nejvíce srozumitelná a přínosná, zejména pak na využití metodických listů.

* úvod do finanční gramotnosti (pojem, význam a role finanční gramotnosti v současném vzdělávání, základní oblasti finanční gramotnosti)

* nejčastější problémy spojené s výukou finanční gramotnosti (nejčastější chyby a problémy s výukou finanční gramotnosti a jejím začleněním do výukového procesu)

* možnosti výuky finanční gramotnosti (nejčastější formy výuky finanční gramotnosti, příprava na výuku finanční gramotnosti)

* využití metodických listů, případně jiných pomůcek při výuce finanční gramotnosti (příprava metodických listů a jejich využití, práce s metodickými listy, další pomůcky pro výuku finanční gramotnosti)

* diskuse, výměna praktických zkušeností

Metodické listy, které budou využity jako příklady v rámci kurzu: peníze, rozpočet, úspory a investice, finanční produkty.

Kurz bude veden formou kombinace přednášky, panelové diskuse, praktického nácviku výuky finanční gramotnosti, příkladů a výměny praktických zkušeností.

Cílem kurzu je přiblížit vyučujícím na 2. stupni základních škol samotnou problematiku a možnosti výuky finanční gramotnosti a ulehčit tak na základě standardů zavedení finanční gramotnosti do počátečního vzdělávání. Hlavní části kurzu bude problematika využití přípravy a využití metodických listů pro výuku finanční gramotnosti.

Dílčím cílem kurzu je pomoci posluchačům prohloubit jejich znalosti z oblasti základních ekonomických pojmů a umožnit jim tak lepší orientaci v této problematice nejen při výkonu svého povolání, ale také v soukromém životě.

Cílovou skupinu budou tvořit učitelé základních škol, kteří problematiku finanční gramotnosti vyučují, případně se s ní alespoň částečně setkávají a začleňují ji do výuky svého předmětu.