Komunikace s rodiči

Kurz se věnuje ve školství opomíjenému specifickému druhu komunikace – komunikace s rodiči. Prochází všechny příležitosti, při kterých je potřeba s rodiči komunikovat a lektor s účastníky diskutuje o vhodných komunikačních stylech pro jednotlivé situace.

* Úvod - Chceme s rodiči komunikovat? (důvody pro komunikaci s rodiči, důležitost komunikace ve vzdělávacím procesu, postoj rodičů ke komunikaci se školou)

* Proč je komunikace důležitá (význam a nutnost komunikace s rodiči, přínosy komunikace školy s rodiči, vliv komunikace s rodiči na interakci s žáky)

* Typologie rodiče (typy osobnosti rodičů ve vazbě na výchovu dětí a výchovný proces, způsoby komunikace rodičů se školou v závislosti na typologii jejich osobnosti)

* Jak komunikovat – využití komunikačních stylů (způsoby a formy komunikace, komunikační styly)

* Co sdělovat (sdělení, formy sdělení, způsob sdělení informace)

* Předcházení konfliktům, řešení konfliktů (předcházení konfliktům, typy konfliktů, způsoby vyjednávání a řešení konfliktů)

Kurz bude veden formou kombinace přednášky, diskuzí, řešení modelových situací a výměny praktických zkušeností. V průběhu kurzu bude střídán individuální přístup se skupinovou prací.

Cílem kurzu je probrat specifika komunikace s rodiči, projít všechny situace, kdy k interakci pedagog – rodič dochází a najít k nim adekvátní komunikační styl. Absolventi si vytvoří vlastní „SWOT analýzu“ komunikace s rodiči a stanoví si cíle ke zlepšení.

Dílčím cílem kurzu je pomoci posluchačům osvojit si dané poznatky a zakomponovat je do svých činností, získat jim nové praktické dovednosti a umožnit jim tak kvalifikovaný a efektivní výkon pedagogické praxe.

Cílovou skupinu budou tvořit vedoucí pedagogičtí pracovníci (ředitelé, zástupci ředitele) a učitelé základních a středních škol a učilišť.