Komunikace ve školství

Kurz se věnuje komunikaci jako jedné z nejdůležitějších dovedností učitelů a vedoucích pedagogických pracovníků působících ve školství. Zaměřuje se na techniky a nástroje komunikace v různých situacích, se kterými se setkáváme v každodenním životě školy.

* Úvod do komunikace, model komunikace (význam komunikace, typy komunikace, vlivy ovlivňující komunikaci, komunikační model, pravidla úspěšné komunikace)

* Komunikace ve školství a její specifika (specifika komunikace s žáky středních škol a učilišť, komunikace mezi pedagogickými pracovníky, komunikace s rodiči)

* Argumentování a diskuse ve školství (argumentace při komunikaci s žáky, diskuse s žáky a jejich rodiči, role malého věkového rozdílu mezi žáky středních škol a začínajícími pedagogy)

* Vyjednávání, konflikty ve školství a jejich řešení (typy konfliktů ve školství, předcházení konfliktům, způsoby vyjednávání a řešení konfliktů, případové studie)

* Sociální klima školy a třídy, interakce pedagog – žák a pedagog - pedagog (specifika školního klimatu, kultura školy a třídy, role třídního učitele, možnosti působení na žáky, vzájemné ovlivňování pedagogů)

Kurz bude veden formou kombinace přednášky, panelové diskuse, praktického nácviku a výměny praktických zkušeností.

Cílem kurzu je pochopit ředitelům a učitelům specifika komunikace ve školství a účinné techniky a nástroje komunikace ve školství, které využijí jak při každodenním životě školy, tak v mimořádných situacích, které mohou v pedagogické činnosti nastat, a to jak ve vztahu k žákům, tak případně ve vztahu k ostatním pedagogům či rodičům. Jedná se např. o komunikaci v konfliktních situacích, správnou argumentaci a diskusi, zvládání malého věkového rozdílu mezi žákem střední školy a začínajícím pedagogem apod.

Dílčím cílem kurzu je pomoci posluchačům osvojit si dané poznatky a zakomponovat je do svých činností, získat jim nové praktické dovednosti a umožnit jim tak kvalifikovaný a efektivní výkon pedagogické praxe.

Cílovou skupinu budou tvořit vedoucí pedagogičtí pracovníci (ředitelé, zástupci ředitele), učitelé, učitelé praktického vyučování a výchovní poradci středních škol a učilišť.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode